Soul Animasyon Filmi Konusu ve Yorumu

Soul Pixar Animasyon Filmi Konusu ve Yorumu

“Bir balık hakkındaki şu hikayeyi duydum. Genç balık, yaşlı balığa doğru süzülür ve şöyle der: ‘Okyanusu bulmaya çalışıyorum.’

‘Şu anda buradasın’ der yaşlı balık, ‘Bu’ der genç balık,  “Bu su. İstediğim okyanus!”

Soul Konusu

soul konusu

 • Süre: 1 saat 47 dakika
 • Yıl: 2020
 • Tür: Çocuk, Macera, Animasyon
 • IMDb: 8,1/10

Son zamanlarda en iyi animasyon filmi ve en iyi film müziği Oscarı almasından dolayı çok fazla övülen Soul filminin konusu şöyle; Bir müzik öğretmeni olan Joe Gardner’ın hayattaki en büyük tutkusu piyano ve cazdır. Sonunda ünlü bir müzisyenle sahne alma fırsatı yakalar. Bunun sevinciyle koştururken bir kanalizasyon deliğine düşer ve artık bedeninden ayrı kalmış bir ruhtur.

Film Fragmanı

Soul Film Yorumu

Filmde ruhların tepkileri Joe’nun çabaları çok eğlenceliydi, başta kahkahalara boğulurken sona doğru çok duygulanabilirsiniz.

Bedenine kavuşmak isteyen Joe ölüme giden yoldan kaçarken dünyaya yeni gönderilecek ruhları buluyor. O ruhların yanı sıra orada kayıp ruhlar da var. Kayıp ruhlar sevdikleri şeyi mutlulukla yaparken takıntı haline getirip dünyadan kopmuş ruhlar. Bu karanlıktan çıkmalarının tek yolu yaşadıklarını hissetmeleri.

Joe burada 22  numaralı bir ruhla tanışıyor. 22 henüz bir kıvılcımı yakalayamadığı için dünya rozetini kazanamamış ve zaten dünyayı sıkıcı bulan biri.

Sonuç olarak Joe ile 22 birlikte çalışıp dünyaya dönmenin yollarını arıyorlar. Tam o yolu bulduklarında hata sonucu 22 Joe’nun bedenine girip dünyaya gidiyor. Bu nedenle Joe bir kedinin bedenine giriyor.

22’nin dünyada ilk pizzayı tattığı,  lolipopu yediği, insanlarla sohbet ettiği ve ruhlar dünyasında müziği sevmezken ilk hissederek şarkı dinlediği o an kıvılcımın oluşmasına yol açıyor. Joe ise bunların sıradan şeyler olduğunu amaç olmadığını söylüyor.

Sonuç olarak filmin anlatmak istediği de bu, kıvılcımın oluşması için amacımızın olması mı gerekiyor?

Yürüdüğümüz, rüzgarı hissettiğimiz, lolipop yediğimiz, sokakta şarkı duyduğumuz bu anlar asıl yaşadığımızı hissettiğimiz anlar değil mi?

Tekrar kendi bedenine dönen Joe amacına ulaştığında daha mutlu hissedeceğini düşünse de öyle olmuyor. Bu nedenle babasıyla geçirdiği vakitleri, bayılarak turta yediği anları düşündüğünde tüm bunların bir amaçtan, amaca ulaşmaktan çok daha kıymetli şeyler olduğunu anlıyor.

Soul filmi optimist gibi görünse de gökyüzüne baktığımızda ve güneşi tenimizde hissettiğimizde o kıvılcımın yanmaya başladığını ve amaç değil amaca giderken geçtiğimiz yolun önemli olduğunu çok güzel anlatmış.

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Epiphany

Epiphany

Epiphany

bahar, piyano, mor seven bir küçüğüm fakat sadece dizi, film ve kitaplara sığabiliyorum

2 thoughts on “Soul Animasyon Filmi Konusu ve Yorumu

 • 03/05/2021 tarihinde, saat 04:39
  Permalink

  Bu güzel anlatımın üstüne işlememek mümkün değil ?

 • 03/05/2021 tarihinde, saat 16:08
  Permalink

  teşekkürler, mutlaka işlemelisin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir