Fatma Konusu ve Yorumu – Netflix Türk Dizileri

Kadın Seri Katil Dizisi: Fatma

Herkese merhabalar. Bu hafta bir başka dizi yorumu ile karşınızdayım. Yine bir değişiklik yapıp Türk yapımı Netflix dizimizin yorumlamasını yapacağız.

Fatma Konusu

Başrolünde Burcu Biricik’in rol aldığı yapım bir kadın seri katilin hikayesini anlatıyor. Başına gelen olaylar ile birlikte adım adım kimi ne için öldürdüğünü gördüğümüz ve içten içe bir şekilde haklılık payını hissettiğimiz bir karakter yazılmış kendisine.

Fatma netflix dizisi

Karakterin altında yatan hikayesi ve dizinin ilerleyişi ve çekimi bir Türk yapımına göre oldukça etkileyici bir düzeydeydi. Dizi bana kalırsa türünün ilk örneklerinden biri olmasına rağmen oldukça etkileyiciydi.

Dizinin karakterlerine göz atacak olursak;

Oyuncular – Karakterler

 • Fatma Yılmaz:

Dizinin başrolü olan karakterimiz ilk bölümden itibaren evden kaçan kocasını delicesine arayan bir görüntü çiziyordu. Bu arayış içerisinde olmasına rağmen aynı zamanda çalışmaya ara vermiyordu. Temizlik için gittiği yerlere gitmeye aynı şekilde devam ediyordu.

Fatma netflix dizisi

Burcu Biricik zaten oyunculuk bakımında oldukça iyi bir yerdedir çoğu kişinin gözünde. Ama bu projesinde yenilikçi oluşu ve diğer karakterlerine nazaran daha düşük profilli bir karakter canlandırışı ile ne seviyede bir oyuncu olduğunu gözler önüne seriyor.

 • Yazar:

Fatma karakterinin temizlik için gittiği evlerden birinin sahibi. Ünlü bir yazar olan bu kişi Fatma’nın hikayesine ilgi duyuyordu. Karakter onun duygularını öğrenip yazıya dökmek isteyen bir profil çiziyordu.

Fatma netflix dizisi

Toplumun üst bir kesiminden olan karakter alt kesimde neler olduğunu Fatma’dan öğrenir durumdaydı. Fatma dışında alt kesimle ilgili herhangi bir bağı olmaması ikisi arasında ilginç ve kuvveti olan bir bağ kurmuştu.

 • Bayram:

Ne kadar zengin nüfuz sahibi insan varsa suçları konusunda arkalarını toplayıp gerekirse suçlarının başkaları tarafından üstlenmesini sağlayan bir meslek sahibi üye.

Fatma netflix dizisi

Fatma’nın eşinin de kayboluşu ile bir bağlantısı bulunuyordu. Bu ileri bölümlerde anlaşılsa bile başından beri izleyen kimse haz etmiyordur muhtemelen. Açıkçası sevimsizin tekiydi.

 • Emine:

Fatma’nın kız kardeşi. İki kız kardeşin yaşamları arasındaki uçurum çok büyüktü.

Başta ikisinin öz kardeş olduklarına inanmak oldukça güçtü. Geçmişinden kaçmak istediği belli olan bir karakterdi. Bu son bölümde ne gibi durumlardan kaçtığı ile anlaşılabilir hale getirildi.

 • Zafer Yılmaz :

Kendisi Fatma’nın hapse girip çıktıktan sonra sırra kadem basan ve oradan kazandığı parayı köyünde yemeye karar veren kocası.

Çocuğunun kendisine ceza olduğunu düşünen karakter…. Başına ne kadar kötülük gelirse hak ediyordu.

Fatma Netflix Dizi Fragmanı

Sonuç oalrak buraya kadar karakter tanıtımımız ve fragman mevcuttu. Ancak buradan sonra dizinin ilerleyişi ve finali ile ilgili yorumlara geçiş yapacağız. Ona göre devam edip etmemeye karar verebilirsin sayın okuyucum.

Fatma Dizi Yorumu

 • Dizinin benim zannımca değiştirilmesi gereken en önemli detayı geçmiş zamanda çekilmiş olması idi.

Çünkü Fatma o kadar göz önünde yerlerde işliyor ki cinayetleri… Örneğin tren istasyonunda onca kamera arasında buna rağmen yakalanmaması inandırıcılığa oldukça büyük bir darbe vuruyor.

Zaten var olan nostaljik havaya üst kesimin de uymasını sağlayarak oldukça kurtarıcı bir hamle yapabilirlerdi. Ama yazarlar ve yönetmen daha çok ‘Bakın görünümü yüzünden nasıl şüphe çekmiyor.’ Etkeni üzerinde durmak için bu tarihsel oynamaya ihtiyaç duymamış.

 • İlk bölümden son bölüme kadar aranan Zafer’in köyden çıkışı ise inanılmaz büyük bir saçmalıktı.

Yani bu kadın bunca zaman kocasını ararken o köydeki ufak konuşmada bu bilgiyi verememiş mi??

Üstelik Fatma köye ilk adımını attığında yoldan geçen herhangi biri tarafından tanınıp baş sağlığı bile dilendi. Bu iki olay arasındaki uçurum farkı benim adıma bir çeşit mantık hatasıydı. Eşin kaybolursa ve çok da zengin değilseniz bir önce olma ihtimali olan iki yerden birine bakmayı tercih edebilirdi Fatma karakteri.

 • İki kardeşin kaçtıkları geçmişinin ortaya çıkışı ve Fatma’nın oğlunun ölümündeki kendi payını fark edişi inanılmaz duygusal sahnelerinden biriydi dizinin.

Geçmişte Emine’nin köyden kaçışına ve bir daha köy hakkında konuşmak istemeyişine ve Fatma’nın ise susup olayın biri tarafında açılana kadar unutulan bir travmaya dönüşmesine sebep olan o samanlıkta yaşadıkları şeyler ve köy halkının tüm olayı bilmesine rağmen kızlara suçlu gibi davranmaları… Toplumun o kesiminde yaşanan her şeyi göz önüne seriyordu.

 • Tüm yaşadıkları ve birikmişlikleri ile bir çeşit sinir hastası olan Fatma’nın oğlunu yol ortasına ittiğini fark edişi beni inanılmaz ağlattı.

Fatma’yı o hale getiren olaylar silsilesi de o kadar güzel bir sıra ile açıklandı ki duyguyu o ana kadar çok iyi depo ettirdi yazar. Bu da bir başarı hikayesi benim adıma.

 • Fatma’nın ‘Ben hırsız değilim.’ repliğine karşılık ‘Katilsin ama.’ cevabı ise dizi içerisinde izlediğim vurucu sahnelerden biriydi. iz de izlerken benim kadar etkileneceksiniz.

Fatma Dizisi

 • Fatma’nın intiharı ile biten çatı sahnesi ise her ne kadar duygusal yükü bol olsa bile dikkatten kaçmamalı.

Bir polis istasyonunda kimse tarafında fark edilmeyen Fatma’nın çatıya çıkışı kardeşi tarafından fark ediliyor. O kadar zaman konuşmalarına rağmen polisler tam konuşma bitimine yakın olayın farkına varıyor. Bunlar çok gerçekçilik düşmanı durumlar böyle yapılmamalıydı.

Dizi yorumum genel olarak bu şekildeydi. Türü bakımında benim bildiğim Türk yapımı ilk örnek olan dizi bunca mantık hatasına rağmen beni etkilemeyi başardı. Sonuç olarak izlemenizi tavsiye edebileceğim bir yapım.

Haftaya bir başka dizi yorumunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşçakalın.

Daha Fazla Dizi incelemesi için tıktık

-Meya

2 thoughts on “Fatma Konusu ve Yorumu – Netflix Türk Dizileri

 • 02/05/2021 tarihinde, saat 18:51
  Permalink

  Bana kalırsa seyirciyi biraz aptal yerine koymuş bir yapım. Fatma karakteri sadece dış görünüşünden dolayı mıdır bilmem ama onca zaman polislerin gözü önünde kaçması bana bariz komik geldi. Genel olarak güzel bir dizi olsada artık yapımcılar izleyici kitlesini biraz dikkate alsa mı ne.

 • 02/05/2021 tarihinde, saat 20:17
  Permalink

  aynı şekilde düşünüyorum. yazıda da bahsettiğim gibi o uçukluğu bir geçmiş zaman hikayesi anlatıldığını belli ederek yedirebilirlerdi ama tercih etmemişler inandırıcılık zedelenmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir