Student A Konusu ve Yorumu – Kore Filmleri

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi ; Student A Kore Filmi

Merhabalar okuyucum. Bu hafta diğer haftalardan farklı olarak yeni bir şey deneyeceğiz. Evet benim gözümden yazılmış ilk k-movie yorumu ile karşınızdayım.

Çok sık izlemediğimi fark ettiğim bu alanda, ‘en azından adaylık almış filmlere bakayım.’ diyerek izlemeye bir yerden başladım. Bu hafta izlediğim ve fazlasıyla duygu geçirmiş olduğuna inandığım Student A filminin incelemesini yapacağız.

Student A Konusu

Genel olarak konusundan bahsetmek gerekirse; filmimizde okulda arkadaş edinmeyi başaramamış bir kızımız bulunuyordu. Kendisini online oyunlarda daha iyi hisseden kızımız sanal ortamda rahatlıkla bir arkadaş edinmiştir. Ve bir çok konuyu onunla rahatlıkla konuşabiliyordu.

Okulda bir arkadaş edinmesi ve sonrasında bir hikaye yarışması ile başına gelenlerin ardından sonrasında intihar fikrine karar verir kızımız. Film, bu fikre iten sebepleri ve aynı zamanda geri çeken, intihar etmemesi için sebepler bulan kişiler ile fazlasıyla iyi bir hikaye örgüsüne sahipti.

Karakterlerden bahsedecek olursak;

Film Oyuncuları

 • Jang Mi-Rae

Filmin başrolü olan karakterimizi izlediğim Kore dizileri ‘den tanıyordum. Tam bir uyum söz konusuydu yaş olarak. Zaten aktörlük konusunda dizlerde de bir dramatik parçanın üyesi olduğu için bu filmde de duygu verme konusunda hiç zorlanmamış.

student a

Hikaye yazmayı seven kızımız okulda sınıf arkadaşı olan bir çocuktan hoşlanıyordu. Zamanının çoğunu arkadaşı olmadığı için film izleyerek veya kütüphanede kitap düzenleyerek geçiyordu. Sınıf arkadaşı Beak-Hab’ın kendisiyle iletişim kurmaya başlaması ile heyecanlanmıştı. Ve sonunun ne olacağını bilmeden ilk arkadaşlık deneyimini yaşamaya başlıyordu.

Aynı zamanda alkolik ve kendisine şiddet uygulamaya meyilli bir baba ve sürekli çalışan bir anneye sahip olan kızımız mutsuz bir evde yetişen bir çocuğa rağmen inanılmaz temiz kalpli kalmayı başarmıştı.

 • Jae-Hee

İdol-aktör Suho tarafından canlandırılan karakterimizdi Jae-Hee. Açıkçası Su-Ho’nun bu derece bir aktör olduğunu bilmiyordum ama idollüğünden sonra böyle bir aktörlük sergilemesi fazlasıyla tatmin ediciydi. Duyguları gayet iyi geçirdi. Bana göre çok iyi aktör olan küçük rol arkadaşına inanılmaz uyum sağlayabildi.

student a suho

Karakterimiz dizinin diğer ana karakterlerine göre yaşça büyüktü. Mi-Rae’nin sanal dünyada edindiği arkadaşı olan karakter ,gerçek dünyada ihtiyacı olduğunda kendisini bulması için kızımıza yerine belli eden tipler veriyor ve sonra kızımızın ihtiyacı olduğunda ikili gerçek dünyada karşılaşıyorlar. Hikaye akışına göre inanılmaz ayarlanmış karakter iletişimlerinden sadece biri buydu.

 • Beak-Hab

Karakterin canlandırılması yakın zamanda izlediğim dizilerin başrolünde oynayan Jung Da-Bin tarafında yapılıyordu. Son zamanlarda psikolojik yapılanması bol yapımlarda izlediğimiz aktrist, bu film ile iyi bir oyunculuk sergileyerek şuan izlediğimiz dizilerde başrol olabilme şansına erişmiş görünüyor.

student a

Mi-Rae’nin okulda edindiği ilk arkadaş olan karakterimizdi. Ailesiyle okul notları konusunda büyük baskı altında olan karakterin yaptıklarına bir çok dayanak çıkarmıştı senarist ve yönetmen.

 • Tae-Yang

Sık gördüğümüz bir aktör değildi kendisi. Filmde de yeri sadece hayranlık duyulan ilkokul aşkı konumunda kaldı karakterin. Ana konu başka tip bir arkadaşlığa bağlandığı için karakterin benim açımdan çok ilgi odağımda olduğunu söyleyemeyeceğim.

SEVGİLİ OKUYUCUM BURADAN SONRA FİLM SONU İLE İLGİLİ SPOİLER EDİNEBİLECEĞİN BİR YORUM AŞAMASINA GEÇİYORUZ. OKUYUP OKUMAMAK SANA KALMIŞ BEN BİLGİLENDİRMEK İSTEDİM SADECE ?

Student A Yorumu

 • Film aşırı derecede vurucu sahneler ile başlıyordu. Koca okulda arkadaş edinememiş kızımız kendini hayal dünyasını fabl tarzı şeyler yazmaya yöneltmiş yazılarında ise bulunduğu yalnızlığı anlatıyordu. Hikayesinin ince ince yaşadığı durumları içermesi fazlasıyla duygusallığa katkı sağlıyordu.

Student A Yorumu

Zaten bu hikaye yazma özelliği sayesinde bir arkadaş edinen Mi-Rae, arkadaşının gerçek amacının hikayesini çalarak yarışmada birincilik elde etmek olduğunu bilmiyordu. Bu nedenle ilk defa arkadaş edinmiş olmanın mutluluğunu yaşıyordu. İlk defa hayal dünyasından başka yerde mutlu olan kızımız bu darbeyi hak etmemişti gerçekten.

 • Yaşıtlarınızın sizden kaçma sebebinin alkolik babanız olduğunu düşünün. Kore gibi mahalle okullarının yaygın olduğu bir yerde ebeveyninizin yaptığı her şey diğer sakinler tarafından duyuluyor ve görmezden geliniyorsunuz. Böyle şartlara rağmen filmde babasının birebir yüzüne yer verilmemesi, ince ama bence güzel detaylardan biriydi. Gerçek kötü karakterlerinin yüzünü görmemiş olmak beni daha iyi hissettiriyor.

Student A Yorumu

 • Kızımızın Beak-Hab ile kurduğu arkadaşlığın kütüphanede olan o yalnızlığını bitirmesi ve yavaş yavaş sınıf arkadaşları tarafından en azından görmezden gelinme durumunun son bulması… En azından okulda mutlu olduğu bir kısmı da gözlemleyebildik dedirtti.
 • Mi-Rae sanal dünyada kurduğu arkadaşlıklarında kendisini bir erkek olarak ,normal yaşamından oldukça zıt yönde tanıtmıştı. Mi-Rae ana karakter olarak sanal yaşamında, daha olgun ve utangaçlığından kurtulmuş bir  karakterdi.

Student A konusu

Kızımızın hangi dünyayı daha çok sevdiği ve sevildiğini açıkça gördüğümüz alandı sanal oyunu. Bu dünyada edindiği arkadaşları da zamanla gerçek dünyada tanıştığı insanlar ile bağdaştırması…Ve bu sahnelerin hayal olarak kalmayıp aynı zamanda görsele çevrilmesi inanılmaz güzel bir ayrıntıydı.

 • Mi-Rae’nin edindiği ilk arkadaşın amacını öğrendikten sonra sınıf içerisinde düştüğü durum ile birlikte derdini anlatabileceği ilk kişi tercihi olarak annesinin değil de sanal dünyada tanıştığı Jae-Hee olmuştu. Burada da kızımızın çektiği yalnızlık günlerine bu sefer, bir de yaşadığı bu arkadaşlık sorunlarının acısının eklenerek geri döndüğünü, ama bu sefer yanında olacak somut bir arkadaş bulma ihtimalini gözlemlemiş oluyorduk.

 • İkilinin gerçek hayatta sanal dünyadan farklı olarak gerçeklikler ile tanışması güzeldi. Ve sonrasında oğlanın, kızımızın intihar kararını öğrenişi güzeldi. Bu öğrenmeden sonra intihar girişimine yönelik ortak fikirde bulunan bir ikili haline geldiler. Ve Mi-Rae’nin yeni amacı intihar etmeden yapmak istediklerini yerine getirmek olduğu döneme geçiş yaptık. İkili birbirlerine yapmak istedikleri şeylerde yardım edip, birlikte çokça zaman geçirdiler.

Student A kore filmi

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi

 • Yapılacaklar listesi son bulduğunda Mi-Rae’nin bir çok sorunu çözülmüştü. Ve okulda zorbalık görmeye başlamış olan Beak-Hab’ın yanında kalmıştı. Mi-Rae kendi yaşadıklarını arkadaşına yaşatmak istemezken görülüyordu.

Student A kore

Mi-Rae’nin kararından vazgeçmesine rağmen intihar konusunda kararlı olan Jae-Hee kalpleri ağızlara getiriyordu. Bizleri sürekli intihar edecek bu diye düşündürttü. Açıkçası birbirlerini iyi geldiklerini düşünürken, küçücük kızın birini intihardan vazgeçirmeye çalışır konuma geçtiği görmek yeteri kadar üzdü ve dramı doruklara çıkardı.

 • Ölmeden önce birine bırakacağın vasiyet olayını öyle güzel bir yerde tekrar hatırlattılar ki… Kızımız partnerini kurtarmak için sunduğu şartlar ile muhtemelen tüm izleyenleri benim gibi ağlatmıştır.
 • Filmin sonu hakkında daha iyi bitirilemezdi diye bir yorumum var. Dramı barındıran bir filmi dram ile bitirmeyip, kızımızın lisede arkadaş edinmiş oluşunu görmemiz güzeldi. Ve kiminle buluşacağını söylemeseler de buluşacağı kişiyi bize bırakmaları çok güzeldi…

Student A korea

Film Mi Rae’nin hayatında yaşadıklarını konu alıyordu. Hayatına giren insanların, etkilerine rağmen iyi bir çocuk olarak yaşamasını anlatan Kore okul filmiydi. Severek izledim ve tavsiye ediyorum herkese.

Haftaya Perşembe görüşmek üzere sevgili okuyucum.

Ben de senin bir sanal arkadaşın olabilir ve sorunlarını anlatmak istersen, yorumlarda daima yardımcı olamaya çalışabilirim. Belki senin Jae-Hee’n benimdir.

Sevgilerimle.

-Meya

Diğer film incelemeleri için tıklayın.

3 thoughts on “Student A Konusu ve Yorumu – Kore Filmleri

 • 05/02/2021 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  Netflixde sanırım film yok aradım ama bulamadım

 • 11/02/2021 tarihinde, saat 01:21
  Permalink

  Evet malesef netflixde yok ama bir kaç site çevirmiş filmi. İyi seyirler diliyorum şimdiden 🙂

 • 30/05/2022 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  Aşırı güzel ama şimdi en sonda buluşacaklardı ondan sonra noldu buluştular mı buluştuktan sonra neler olduuuuuuu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir