Fullmetal Alchemist Brotherhood Konusu ve Anime İncelemesi

Fullmetal Alchemist Brotherhood Konusu ve Yorumu

Animemiz yaklaşık 16 ve 17. bölümlere kadar kendisinden 6 sene önce çıkmış olan Fullmetal Alchemist serisi ile aynı şekilde ilerlemiştir. Daha sonra ise kendisini ilk seri ile karşılaştırdığımızda mangaya çok daha bağlı şekilde ilerleyen bir çizgi belirlemiş. Ve bu bağlamda çizgisini bozmadan devam etmiştir. Çıkış yılı itibarı ile de yine ilk seriye göre daha iyi bir çizim ve animasyon kalitesi vardır. Az önce belirttiğim sebeplerden ötürü ilk seriyi izlemiş olanlar için bile tereddüt etmeden izlenebilecek bir yapım olmuştur.

Fullmetal Alchemist Brotherhood Konusu

Fullmetal Alchemist Anime Hakkında Genel Bilgiler

  • Yönetmen: Yasuhiro Irie
  • Stüdyo: Bones
  • Tür: Macera, Dram, Doğaüstü Güçler
  • Yapım Yılı: 2009
  • Bölüm Sayısı: 64
  • Anime Puanı: 10/9

Fullmetal Alchemist Brotherhood , 1900’lü yıllarda süregelip günümüzün aksine daha çok simya alanının gelişmesi sonucu oluşan yeni bir evrende geçmektedir. Peki nedir bu simya?

Asıl konumuz simya olmadığından üstünkörü değineceğim. Basit olarak baktığımızda teknolojinin günümüz ve yakın geçmişteki kadar gelişmediği dönemde türemiş olup, simyagerlerin -simya ile uğraşan insanlar- ruh ve ruhun insan bedeni ile olan ilişkisi, ölümsüzlük, değersiz madenlerden altın vb. değerli madenler yapılması gibi metafizik konuların incelendiği deneme-yanılma ilkesine bağlı kuramdır.

(Elric Kardeşler Kazadan Önce)

 Ana karakterlerimiz Edward ve Alphonse Elric doğdukları andan itibaren simya ile iç içe olmuş, tabiri caizse simya ile yatıp simya ile kalkmışlardır. Bu iki erkek kardeş, onları küçük yaştayken terk eden babalarından kalan kitaplar ve araştırmalar ile kendilerini geliştirmişlerdir. Büyük kardeş olan Edward 10, küçük kardeşi Alphonse ise 9 yaşındayken anneleri Trisha Elric amansız bir hastalık nedeniyle vefat eder.

Fullmetal Alchemist : Brotherhood

Bunun üzerine Elric kardeşler ölen annelerini diriltmeyi kendilerine hedef bilirler. Simyanın en büyük ve tehlikeli yasaklarından birini çiğnemek üzere bu işe koyulurlar. Bu yasak insan simyasıdır. Yasağa göre ölen bir insan vücudunda bulunan tüm maddeler orada olsa dahi ne kadar denenirse denensin geri getirilemeyecektir. Çünkü bu durum simyanın eşit takas ilkesine aykırıdır.

Yeryüzünde insan yaşamına karşılık gelen hiçbir maddesel varlık yoktur. Bu durumda yapılacak olan simya işlemi simyager için çok tehlikeli olacaktır. Elric kardeşler bu durumu çok trajedik bir şekilde öğreneceklerdir. Simya işleminin başı her ne kadar sorunsuz geçse de zamanla işler sarpa sarar. Ve kardeşler kendilerine kalıcı zararlar verir.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Fullmetal Alchemist Brotherhood

Edward sadece sol bacağını kaybederek kurtulsa da kardeşi Alphonse için işler bu kadar kolay olmayacaktır. Alphonse hataları sonucunda bedeninin tamamını kaybeder. Bunun sonucunda ruhu tamamen kaybolacakken abisi Edward sağ kolunu kardeşinin ruhunu kurtarmak için feda ederek bulundukları odada şans eseri duran eski bir zırha kan mührü aracılığıyla ruhu bağlar.

Edward’ın kol ve bacağı Winry Rockbell (Elric kardeşlerin çok yakın olduğu çocukluk arkadaşları) tarafından yapılan automailler –mekanik uzuvlar- ile tamamlanır ancak küçük kardeşi Alphonse bilinci ve hatıralarını kaybetmemiş olsa da gerçek bir beden yerine eski bir zırhın içinde sıkışıp kalmış, hissizleşmiştir.

Bir süre sonra devlete bağlı bir simyacı olan Roy Mustang, Elric kardeşlerin çiğnediği yasaktan haberdar bir şekilde gelip onlara eşsiz yeteneklere sahip olduklarını açıklar ve onların da birer resmi simyacı olmasını teklif eder. Elric kardeşler bu yolla simya alanına dair daha fazla bilgi ve tecrübe edineceklerini düşünerek –Edward kendilerini devlet köpeği olarak isimlendirse de istemeyerek– Roy Mustang’ın önerisini kabul ederler. Daha sonra eşit takas ilkesini yok eden felsefe taşı efsanesinin peşine düşerler ve maceraları tam anlamıyla başlamış olur.

Fullmetal Alchemist Brotherhood Anime İncelemesi

Fullmetal Alchemist Brotherhood animemiz 2009 senesinde çıkmış olmasına rağmen çizim, animasyon ve seslendirme açısından günümüzde bile hatırı sayılır bir seviyededir.

Konusu başladığı hali ile kalmayıp farklı yerlere evrilen ve görece akıcı denebilecek bir şekilde işlenmiştir. Bölümleri en azından kendini yüzlerce bölümlük bir seferberliğe sokmak istemeyen izleyenleri sıkmayacağını düşündüğüm yeterli sayıda ve doyurucudur.

Animeler ile çok haşır neşir olmayan site okurlarımızın bile bir göz atmasını savunduğum, yeri geldiğinde sizi ağlatabilecek –bir arkadaşım belli kısımlarda gözyaşlarını tutamamış ?- yeri geldiğinde kafa karıştıracak bir deneyimdir. Sonuç olarak toparlamak gerekirse izleyin izlettirin efenim.

KlopX

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir