Akudama Drive Konusu ve Anime İncelemesi

Merhabalar, bu hafta sizlere muhteşem bir cyberpunk distopya animesi ile geldim. Yansıttığı felsefi görüş, modern sisteme göndermeler ayrıca toplum yapısının geldiği ve geleceği yeri sorgulatan bu sanat eseri niteliğindeki 12 bölümlük animenin konusuna şöyle bir göz atalım; Akudama Drive Konusu ve Anime İncelemesi

Akudama Drive Konusu

Anime günümüzün çok ötesi bir yüzyılda geçiyor. Geçmişte yapılan bir savaş nedeniyle Japonya Kanto ve Kansai olarak ikiye ayrılıyor. Bu savaşın sonucunda Kanto ve Kansai’nin bağları tamamen kopmuş. Fakat Kansai’deki insanlar bir kez bile görmediği Kanto’dakileri tanrı yerine koyup onlara tapmaya başlamıştır. Kansaideki en güçlü hukuk sistemi olan cellatlar bile Kanto’dakilere hizmet etmektedir.

Animenin geçtiği distopya bu şekilde. Asıl konusu ise Kansaideki suçlulara verilen Akudama isminin etrafında dönüyor. Farklı şekilde suç sabıkaları ve kimisinin hakkında yakalama kimisinin hakkında idam kararı olan bir grup akudama suçlusunun konuşan bir kedi tarafından bir amaca hizmet etmek adına toplanmasını konu alıyor.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Akudama Drive anime

Her şeyin aslında yere düşen bir 50 centle başladığı bu anime baştan sona bir şaheser. Gerek karakterler gerek içinde bulundukları distopya ve buna yaklaştıkları eleştirel tutumla George Orwell okuyucularının fazlasıyla seveceğini düşündüğüm bir seri.

Akudama Drive ‘dan biraz bahsedecek olursak 2020 çıkışlı, 12 bölümlük bir anime. Fakat tek bir bölümünden bile sıkılmayacağınız sürekli hareket halinde ve izleyiciyi ekrana kilitleyen bir anime Akudama Drive .

Bu anime aslında idam kararı çıkan bir akumadayı kurtarmak için bir araya gelmiş dört akudamanın arasına düşen ve canını kurtarmak için kendinin de ‘dolandırcı’ lakaplı akudama olduğunu söyleyen sıradan bir kızın etrafında dönüyor. Hikayeyi aslında basitçe bu masum kızımızın başta kendini kurmak için söylediği basit bir yalan olan dolandırıcı kimliğine yavaş yavaş nasıl büründüğünü anlatıyor diyebiliriz.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Akudama Drive

Animedeki detaylardan biri günümüzden yüzyıllar sonrasında geçen bu dünyada kişisel isim hakkımızın bile olmaması bütün vatandaşlar numaralı bir şekilde sınıflandırılmış. Sadece akudamaların kendi kendilerine ya da halk tarafından kendilerine takılmış lakapları var. Hikaye de türkçe anlamlarıyla Katil, kurye, hacker, kavgacı, doktor, serseri ve dolandırıcının etrafında gelişiyor.

Aslında animeye bütün resmi görerek baktığınızda bütün klişelerin toplandığını sanabilirsiniz. Fakat anime bundan çok daha fazlası. Konuşan bir kedi tarafından Kansai’den Kanto’ya gidecek bir kargoyu çalmaları için bir araya getirilmiş bir grup akudama suçlusu aslında moderm sistem köleliğini ve aynılaşmayı eleştiriyor.

Birbirinden hiçbir farkı olmayan seri bir şekilde üretilmiş gibi davranan insanlar ve farklı olanları suçlu olarak görmeye iten bu yönetimin asıl köleleri olan hukuk sistemindeki polisler ve cellatlardan da bahsetmem gerekiyor. Bu distopyada polisler ve polisler yerine kullanılan basit robotlar, normal halkı düzen içinde tutmaya çalışırken; daha önce de Kansai’deki en büyün yargı birimi olarak belirtiğim cellatlar ise Akumadaları yakalıyor. Ve gerekirse öldürebiliyorlar. Cellatlar usta ve yardımcısı şeklinde ikili olarak çalışıyorlar. Ve bizim en çok gördüğümüz ekibin de kendine has ekran başına kilitleyen ayrı bir hikayesi var.

Animede yine en hoşuma giden nokta ölümler ve dövüşlerdi. Sadece dövüş sahneleri için bile izlemeniz gereken bir anime. Ayrıca muhteşem animasyonu ve efektleriyle daha önce Bleach, Naruto ve Tokyo Ghouldan bildiğimiz Studio Pierrot‘un en iyi işi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Naruto Anime İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Akudama Drive Karakterler

Akudama Drive karakterler

Animeyi biraz karakterler üzerinden ufak cümlelerle tanıtacak olursak.

  • Dolandırıcı, sıradan bir işte çalışan sıradan bir ergenken kendini bir anda suçluların arasında bulmuş. Ve kendisi daha fark etmeden uyum sağlamış. Sonuç olarak uydurduğu yalana uyum sağlayıp, çok geçmeden gerçek bir dolandırıcıya dönüşmüştür. Bana kalırsa animedeki en büyük heyecanlardan biri bu kızımızın aştığı sınırlardı.
  • Kurye, dolandırıcıyla hemen hemen aynı yaşlarda olup aynı zamanda takımdaki en mantıklı olduğunu düşündüğüm şahıs. İçinden her türlü silah çıkartabildiği kesinlikle kıskandığım motoruyla asıl görevi yasadışı kuryecilikken o da kendini diğerleriyle birlikte ulusal bir kargoyu çalmaya çalışırken buluyor. Ve tabii ki illa ki görmek zorunda olduğumuz ama hikayenin önüne geçmeyen hatta animenin iki ucunu birbirine bağlayan bir nokta da zamanla dolandırıcı ile arasında gelişen muhteşem bağ.

Peki ne bu kargo, ne var bu herkesin istediği paketin içinde? Gelecek.

Bütün Karakterlerden ayrı ayrı bahsetmek istemediğim ve ilişkilerini sevdiğim için Kavgacı ve Serseriden birlikte bahsedeceğim.

  • Kavgacı hepimizin bildiği klasik bir karakter. Büyük güçlü ve aptal olan bir karakter. Her şeyi yumruklarıyla çözmeye çalışan bu adam kesinlikle animenin neşesi ve favori karakterimdir. Cellatlarla olan dövüş sahnelerinde ağzımızı açık bırakacak kadar yeteneklerini göstermiş. Ve eğlenceli karakteriyle izleyen herkesi kendine bağladığını söyleyebilirim.
  • Serseri ise, aslında dolandırıcı ile birlikte ekibe yanlışlıkla girmiş düşük seviyeli bir akudama. Fırsatçı, yalancı ve kelimenin tam anlamıyla korkak. Bu adamın Kavgacıyla olan dostluğu izlemeye değer bir diğer şeydi. Ayrıca Kavgacı sayesinde yaşadığı karakter gelişimi de animede görmeyi en çok sevdiğim şey oldu.

  • Doktor, Hacker ve her ne kadar fansublar tarafından katil olarak çevirilmiş. Ancak bana göre adının asıl karşılığı ‘Acımasız’ olan karakterlerimize, Doktor kesinlikle seksiliği kadar zekasıyla da büyüleyen ama pek ısınamadığım ki neden ısınamadığımı da zamanla anladığım karakterimiz. Kafasını vücudundan ayırmadığınız sürece bir şekilde kendini dikip hayatta kalmayı başaran oldukça sinsi bir karakter.
  • Katil ise büyük ihtimal animenin hayran kitlesi tarafından en çok sevilen karakteri. Ancak benim yine pek ısınamadığım ama güzel oturtulduğunu düşündüğüm karakter. Sürekli öldürme arzusuyla dolan ve iç güdüleriyle hareket eden bir hayvandan farksız bir şekilde öldürmeye odaklı olan bu karakteri de izlerken eğleneceksiniz.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Akudama Drive

Gelelim Hacker‘a, Kavgacıdan sonraki favorim kesinlikle bu çocuk, evet çocuk. Yaşına rağmen animedeki en zeki kişiydi bence. İstediği herkesi ve her şeyi kendi istediği şekilde kullanabildi. Ve finale doğru yaptıklarıyla kendini daha da sevdirdi.

Cellatlar da bahsetmeye değer aslında, usta dediğimiz master erkek olarak tavsifr ettiğimiz adeta hatake kakashi havası aldığım aşırı kaliteli bir karakterdi fakat sisteme olan bağlılığı tüm anime boyunca acaba akudamaların tarafına geçer mi hevesimi söndürmeyi başardı. Yardımcısı ise tekmelerini üzerinize savurana kadar tatlı olduğu düşündüğünüz bir kız. Ayrıca ileride kendisi de inanılmaz iyi bir usta oluyor diye yorumluyorum.

Akudama Drive anime

Son olarak animenin atar damarı olan kardeşler. Evet ‘daha önce bunlardan neden bahsetmedin.’ Diyecek olursanız, yedi sekiz yaşlarındaki bu iki abi kardeş animede kendiniz görüp yorumlamanız gereken kişiler. Çok fazla spoiler vermeden haklarında bir şey söylemem gerekiyorsa o da animenin aslında içinde yaşadığımız sistemin çocukları da bu sistem uğruna kurban edip onlara bir gelecek bırakmak yerine onları kendi geleceğimiz için harcadığımız konusunda eleştirilerde bulunmasıdır.

Bu kadar eleştirel ve distopik bir animeye de yine eleştirel ve felsefik bir final yakışırdı. Ve öyle de oluyor. Finalini beğenmekle birlikte tatmin olduğum bir anime olduğundan fazlasıyla fazla konuştum bu yazıda.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bu Animeyi Kimler İzlemeli?

Aslında bu animeyi şu kişiler izlememeli demek istemiyorum. Çünkü kendimizi aydınlatma adına ya da sadece bilim kurgu sevgisinden fark etmeksizin herkesin izlemesi gereken bir anime. Fakat yine de cyberpunk bir gelecekte geçtiği için ışık ve ses konusunda hassasiyeti olanlar ya da kan vb şeyler görmekten rahatsız olacaklara karşı ufak bir uyarı yapalım.

Ve bu haftaki incelememizin sonuna geldik, umarım ilginizi çekmeyi başarmış ve animeyi izlemenize neden olabilmişimdir. Unutmayın, yere düşen parayı alırsanız uğursuzluk getirir…:)

-Vante

Daha fazla anime incelemesi için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir