Naruto Konusu ve Anime İncelemesi – Bir Çocuğun Büyülenişi

Naruto Hakkında Genel Bilgiler

  • Yönetmen: Hayato Date
  • Stüdyo: Pierrot
  • Tür: Dram, Fantezi, Komedi, Macera
  • İlk Gösterim: 2002
  • Bölüm Sayısı: 220
  • Anime Puanı: 8.3

Öncelikle belirtmek isterim anime izleyip Naruto ‘yu bilmeyen yoktur. Bu nedenle incelemem daha çok animeyi izlerken hatıralarıma kazınan anlar, bana hissettirdikleri ve başlıkta belirttiğim üzere bir çocuğun büyülenişini konu alacak.

Animemiz, kendine has, iyi dizayn edilmiş ve ince ince işlenmiş yeni bir dünyada geçiyor. Kısaca bilgi verecek olursam insanların kendileri geliştirdiği, ustalarından öğrendikleri ya da başkalarından kopyaladığı -bkz: nam-ı diğer Copy Ninja, Hatake Kakashi 😆  – özel hareketlerle dolu, temelde çakra sistemine dayalı özelliklerle donattığı ölümcül bir evren var.

Daha Fazla Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Naruto Konusu

Naruto Konusu

Ana karakterimiz Uzumaki Naruto doğduğu andan itibaren yalnız büyümüş, haliyle oldukça haylaz bir çocuktur. Her ne kadar haylaz olsa da içinde mühürlü halde duran Kyuubi –şimdi adını andık hafif bahsetmek gerek tanrı yardımcımız olsun, Kyuubi Konoha’ya yani Naruto’nun memleketine düzenlenen bir saldırıda kullanılan devasa, yıkıcı ve ölümcül olan 9 kuyruklu bir tilki şeklinde olan büyülü yaratık– sayesinde oldukça fazla miktarda çakraya ve Kyuubi’nin sağladığı özel güçlere sahip.

Türk olsa hocalarının ” Aslında çok zeki ama haylaz, hiç çalışmıyor. Ah kendini bir derslerine verse neler yapacak. ” diyeceği –buradaki zeki elbette özel yetenekli anlamında, Naruto çok şapşik bir çocuk 😀 – türden birisi.

Naruto yorum

Naruto içinde bulunan yaratık yüzünden Konoha halkı tarafından dışlanmış, şeytan ilan edilmiş bir çocuk. Haliyle bu yalnızlık ve üzüntüden doğan duygusal boşlukla kendisine bir hedef belirliyor. Bu hedefi ileride Konoha’nın Hokage’si – köyün koruyup kollanmasını sağlayan, yöneten, kritik kararlar alan, mevcut zamanın Konaha’sında bulunan en güçlü shinobisi – olup böylece insanlara kendini kabul ettirmek, yalnızlığından kurtulmak ve güzel arkadaşlıklar edinmektir.

Hokage olmak için ninja akademisinden sonra çok çalışmalı, takım arkadaşları ve ustası ile iyi anlaşmalı her fırsatta kendini geliştirmelidir. Elbet bu yol hiç kolay olmayacaktır. Takım arkadaşları Sasuke, Sakura ve ustası Kakashi ile alacağı çok yol, yaşayacağı çok macera vardır.

Animemiz Naruto’nun yeri gediğinde hüzün yeri geldiğinde aksiyon dolu epey uzun yolculuğunun başlangıcını ve devamının bir kısmını konu edinmiştir.

Anime İncelemesi

Eveeeet geldik yazının beni en çok heyecanlandıran yerine. Nereden başlasam diye uzun uzun düşündükten sonra dedim ki öneri kısmını falan bir aradan çıkarayım.

Naruto shounen türü animelerin içinden ders diye okutulabilecek bir yapım.  Serideki neredeyse her karakter iyice işlenmiş hikayeleri olan ve olduğu yere bir yapboz parçası gibi oturan kişiler. Bu dıştan bakıldığında kolay bir şey gibi görünse de karakter sayısına bakınca çok büyük başarı olduğu ortaya çıkıyor.

Naruto Konusu

Çizimlere baktığımızda 2002 yılında gösterime sunulduğu için elbet bazılarına eski gelebilir. Fakat bana kalırsa öyle çok da rahatsız edici bir tarafı yok. Karakter tasarımlarına değinecek olursak hepsinin dış görünümleri kişilikleri ile uyumlu ve eşsiz hissettiriyor. Aksiyon sekanslarında da yine güzel görüntüler ortaya çıkabiliyor.

Naruto Hakkındaki Anılarım

Bu kısımları çok tutmadan başlıkla ilgili tarafa gelelim. Arkadaşlar ben çocukken çok hareketliydim – bu şaşırılacak bir durum değil ülkede sakin olan erkek çocuğu sayısı 3 falan– bu yüzden televizyonda bir şeyler izlerken bile kendime zarar verebiliyordum 🙂

Naruto ile ilk tanışmam Kidz TV’nin Animez kuşağı ile olmuştu. Yanlış hatırlamıyor isem 2011 yılında falandı tabi o zamanlar 7 yaşındayım okuma yazma yeni öğreniyorum, normalde altyazılı şeyler hiç dikkatimi çekmez çünkü okuma yazmayı geç örendiğim için asla yazılara yetişememişimdir.

Şansıma bir gün gezinirken gelecekte favori bölümlerimden biri olacak olan Chunin Exam arcının Gaara vs Rock Lee kısmına denk geldim. Tam da o Lee’ nin ağırlıkları bıraktığı bölüm. O an hislerim çok karışıktı çünkü ilk defa bu kadar beklenmedik bir sahne ile karşılaşıyordum.

Gözlerim o güzel bölümle kutsandıktan sonra hemen yeni bölümler için beklemeye başladım. Altyazıları okuyamıyordum. Fakat gerek de yoktu çünkü hiçbir şey anlamadan bile beni yerimde sakin bir şekilde tutabiliyordu. Ve sanırım ben aşık oluyordum animeye 🙄 . Böylece animenin en güzel kısımlarından biri olan yerden birkaç bölüm izledikten sonra artık kanalı bulamamaya başladım. Dediğim gibi okuma yazmam iyi değildi ve tek başıma izlediğim için kimseye de kanalı bulduramıyordum.

O dönemde kendime göre en iyi animeler listesi yapsam üst sıraları zorlayacak kült animeler ile tanışmıştım. Ve çok mutluydum. Aradan birkaç sene geçmiş ben 12 yaşıma gelmişken Naruto ‘nun Kidz TV’de artık yayınlanmadığını öğrendim. İnternetle çok haşır neşir olmadığımdan o zamanlar izleyemedim.

Naruto ile ilk tanışmamın üzerinden neredeyse 10 senenin geçmiş olduğu bu günlerde ne zaman Chunin Exam arcının giriş müziğini duysam içimi buruk bir hüzün kaplar. Bir yandan mutlu olurum bir yandan da çocukluğum aklıma geldiğinden beni o rahat günlere götürür. Ve aşırı duygusallaşmama sebep olur.

Fazla uzatmak istemediğimden bu haftanın yazısını da böylece sonlandırıyorum.

Naruto’yu yıl neredeyse 2021 olmuşken izlememiş olan hâlâ varsa izlemelerini şiddetle öneriyorum. İzleyip bitirdikten sonra online arkadaşlar edinmenizden tutun çok kaliteli zamanlar geçirebilmenize sebep olabilecek bir topluluğa sahip olan Naruto ‘dan yıllar geçse de çok fazla yararlı durum ortaya çıkabiliyor. Değerli site okurlarına iyi geçmesini temenni ettiğim bir hafta diliyorum. Kalın sağlıcakla.

-KlopX

Daha Fazla Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir