91 Days Konusu ve Anime İncelemesi – Anime Yorumları

Merhabalar, bu haftaki bölümümüzde yeraltı kurgularını sevenler için kaçınılmaz bir animeyi inceliyoruz; 91 Days Konusu ve Anime İncelemesi .Gerek konusu ve karakterleri gerek TK’ın yaptığı inanılmaz openingiyle izleyicilerin büyük beğenisini toplayan 2016 yapımı 12 bölümlük bu animenin konusuna göz atalım.

91 Days Konusu

1920’li yıllarda geçtiğini düşündüğümüz anime, baş karakter olan Angelo Lagusa’nın ebeveynleri ve kardeşinin mafya tarafından öldürülmesinin yıllar sonrasında çocukluğunun geçtiği kasaba olan Lawless’ a dönmesini konu almaktadır. Lawless karaborsa içki satışıyla nam salmış ve üç büyük mafya ailesi tarafından yönetilen bir kasabadır. Ancak adını Avilio Bruno olarak değiştirip kasabada yeni biri olarak kendini tanıtan Angelo’nun amacı ne yeni bir başlangıç ne de karaborsa içki satışıdır. Ailesinin intikamı için geri dönmüştür. Ve planı üzerine 91 günde anne babasının ölümünden sorumlu tuttuğu Vanetti ailesinin her bir ferdinin canını tek tek almasını anlatıyor.

Ayrıca animenin seslendirme kadrosunda Takashi Kondou, Takuya Eguchi, Kenjirou Tsuda gibi önemli isimler yer alıyor.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

91 Days animesi ile ilgili kesinlikle en güzel şeylerden biri zaman zaman bozsa da çizimleri. 2016 yılında çıkmış bir animeye göre şu dönemlerde yayınlanan animelere kıyasla daha çekici bir yapısı var. Bunun sebebi muhtemelen animasyonlarını oldukça sevdiğimiz durarara’nın stüdyosu Shuka’dan çıkmış olması.

Spoiler vermeden inceleyecek olursak anime başlı başına bir yeraltı edebiyatı niteliğinde. Ve fazlasıyla argo ve kan içeriyor. Bundan kaynaklı olarak en ilginç yanlarından biri dizideki ölümler… Fazlasıyla etkileyici. Ne fazla dramatize edilip izleyiciyi sıkan ne de kaza kurşunu gibi birden gelişen ölümler var. Her şey tam tadında ve en sevmediğiniz karakterde bile gözlerinizin dolmasını sağlayacak yoğunlukta.

91 days konusu

Ayrıca Avilio’nun kıvrak zekası, insanları manipüle yeteneği ve yavaş yavaş kendisini Vanetti’lerin içine kazımasını, Nero Vanetti’nin kendi içinde doğru ve yanlışı ayırma çatışmasını izlemek oldukça keyifli. Bununla birlikte oldukça renkli yan karakterlerimiz de mevcut. Clemente gibi her bir sahnesinde daha çok sevdiğimiz, Corteo gibi karakterinin ne yönde ilerlediğini merakla izlediğimiz ve Fango gibi asla ne yapacağını tutturamadığımız karakterler mevcut.

Fango hakkında aslında daha bu inceleme kadar şey yazabilirim. Kesinlikle animenin yaratılmış en başarılı karakteri ve delisi. Sevip sevmediğimize asla karar veremiyorsunuz fakat gülümsetiyor.

Karakterleri geçip animeye doğrudan baktığınızda Avilio’nun bütün hazırlığını yapıp büyüdüğü kasabaya döndükten sonra içlerine sızmayı başardığı Vanetti ailesinin her bir üyesi için ayrı bir ölüm şekli belirlerken bir yandan da dikkat çekmemeye ve aileninin güvenini kazanmak için dış sorunlarla ilgilenmeye çalıştığını görüyoruz. Animedeki Godfather ve Scarface atmosferi mafya konularını sevenler için diziyi daha çekici hale getiriyor.

Herkesin adı gibi 91 bölüm olmasını beklediği anime, herhangi bir mangaya bağlı olmadığı için orijinal dizi yapımında olduğu gibi senaryo tipinde yazılmış. 12 Bölümde kısa ve öz bir şekilde kurgulanmış ve finaliyle hepimizi ikilemde bırakmayı başarmıştır. Üzerinden geçen beş yıla rağmen hala düşündükçe ‘’O nasıl finaldi ya..’’ dememize sebep olabilmiştir.

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

91 Days

Animenin işleyişine gelirsek, olayların Avilio’nın intikam hırsının etrafında geliştiğini görüyoruz. Fakat bunun yanı sıra yalın ve muhteşem bir açıklıkla anlatılan yan karakterlerin hikayeleri yepyeni bir olay örgüsü oluşturuyordu. Fakat dizinin önüne geçmiyordu.

Tabii ki değinmem gereken bir diğer hatta esas konu da şu ki. İnsanların aklında ciddi ve karanlık dediğimizde kasvetli bir anime havası canlanıyor. Fakat 91 Days bundan çok uzak. Kesinlikle istenilen atmosferi veriyor. Ancak bunun yanında Avilio ve güvenini kazandığı Vanetti ailesinin büyük oğlu Nero’nun dostluğu, çekişmeli iletişimleri bazen yüzde tebessüm ettiriyor bazen kahkaha attırıyor.

Bana göre dizinin konusu Avilio’nun intikamı olduğu kadar Nero Vanetti ile olan ilişkisidir. Sürekli bir gün Nero’yu da öldürmesi gerekecek o zaman ne olacak ya da Nero ailesinin başına gelen talihsiz ölümlerin sorumlusunun dostu Avilio olduğunu öğrendiğinde ne yapacak sorularıyla diken üzerinde izlediğimiz animenin finalini de kimsenin beklediği gibi olduğunu sanmıyorum. Yine de serinin tartışmasız en güzel kısmı finaliydi. Oldukça anlamlı ve seriye yakışır bir final her animede bu kadar başarılı bir şekilde işlenemez.

91 Days Kimler İzlemeli

Peki animeyi kimler izlemeli ya da kimler izlememeli? Rrahatlıkla animenin 16 yaş ve üzeri için uygun olduğunu söyleyebilirim. Kan, ölüm ve benzeri şeylerden hoşlanmıyorsanız kesinlikle izlememelisiniz. Fakat mafya içeriklerine, yeraltı edebiyatına düşkünlüğünüz varsa izlemelisiniz.

Banana Fish Anime İncelemesi için Tıklayın.

Ayrıca Banana Fish, Devilman Crybaby, ve atmosfer açısından Bungou Stray Dogs gibi animeleri seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir seri.

Devilman Crybaby Anime İncelemesi için Tıktık.

Umarım bu yazımız sizin için detaylı ve bilgilendirici olmuştur. Ve çok geçmeden animeyi izlemeye karar verirsiniz.

Vante

 Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir