Akagami no Shirayukihime Konusu ve Yorumu

Akagami no Shirayukihime Konusu ve Yorumu

Akagami no Shirayukihime Konusu

  • Yönetmen: Masahiro Andō
  • Stüdyo: Bones
  • Tür: Fantezi – Romantizm
  • Yapım Yılı: 2015
  • Bölüm Sayısı: 24
  • Anime Puanı: 7,8

Anime konusunu anlatırken istemeyerek de olsa spoiler vermem gerekecek. Öncelikle sizden bunun için özür dilerim.

Ana karakterimiz Shirayuki oldukça nadir olan kıpkırmızı renkte saçlara sahip, yardımsever, iyi yürekli ve sevecen bir kişidir. Küçük bir dükkanda insanlar için şifalı otlar kullanarak ilaçlar yapıyordur. Yine her zamanki gibi dükkanda olduğu bir vakitte içeriye iri yarı ve sert mizaçlı bir adam girer. Shirayuki‘ye yaşadığı şehrin prensinin onu beğendiğini ve cariyesi olarak istediğini, hazırlık yapmasını ve en kısa zamanda saraya götürüleceğini söyler.

Bunu duyan Shirayuki şok içerisindedir. Bırakın herhangi birisinin itaati altına girmeyi, böyle rahat içeresinde yaşamasına sebep olacak bir teklifi bile kabul edemeyecek kadar özgürlüğe aç olan Shirayuki kara kara düşünmeye başlar. En sonunda kaçmaya karar verir ve prensin onu isteme sebebi olan saçının bir miktarını kesip, dükkanda bırakarak oradan ayrılır.

Daha sonra kuytu köşede kalmış, eski bir binaya varır ve içeri girmeye çalışır. Kapısı kitli olduğu için giremeyince dışarıda bir kenarda iki büklüm oturmaya başlar. Oturduğu sırada evin bahçe duvarının üzerinden genç bir erkek atlar. Tam atladığı anda Shirayuki ile göz göze gelen Zen’in ayağı duvara takılır ve Shirayuki’nin önüne düşer. Zen orada birisinin olmasını beklememenin şaşkınlığı içerisindeyken arkadaşları Mitsuhide ve Kiki yanına gelir.

Biraz olaylı geçen tanışmanın sonrasında Zen ve Shirayuki, ormanda bir gezintiye çıkarlar. Döndüklerinde kapının önünde Shirayuki’nin dükkanında bıraktığı saça bağlı olan kurdele ile süslenmiş bir elma sepeti görürler. Elma tıpkı Shirayuki’nin saçları gibi kırmızıdır. Zen ve Shirayuki içeri geçmiş konuşurlarken zen elmadan bir ısırık alır ve elmanın zehirli olduğu anlaşılır. Zen’in bayılması üzerine eve daha önce Shirayuki’yi almak için gelen adam girer. Onu alır ve prensin yanına götürür.

Shirayuki onu isteyen prens ile baş başayken içeriye Zen ve arkadaşları girer. Shirayuki kurtulduktan sonra Zen ve arkadaşlarının yaşadığı Clarines şehrine yerleşir ve animemiz daha sonrasındaki yaşadıkları olayları konu alarak ilerler.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Animeyi izlerken sürekli yeni bir olay gerçekleşmesi sıkılmamı büyük ölçüde azalttı çünkü kendime göre değerlendirdiğimde Akagami no Shirayukihime eksikleri olan bir anime. Bu eksikliğin benim gözümde en büyüğü müzikler, dönüp baktığımda animenin müzikleri kendilerini bana sevdiremedi.

Bu durumu biraz daha açıklayayım. Şarkılar genellikle aşırılıktan uzak ve bunun sonucunda oldukça sade ve durağan işler ortaya çıkmış. Elbette bu nesnel bir kanı değil, durumun kaynağı sanat seçimi olduğundan çok büyütüp de üstüne gitmeyeceğim 😆

Animenin ana etmenlerinden biri olan romantizme gelelim. Başlangıçta karakterler arasındaki minik kıvılcımları çok rahat görebiliyoruz. Birbirlerine karşı farkında dahi olmadan yaptıkları küçük hareketler izleyen için çok tatlış manzaralar yaratıyor.

Akagami no Shirayukihime

İzlediğiniz her bölümde karakterlerin birbirlerine giderek daha sıkı bağlandığını rahatça anlayabiliyorsunuz. Anime bu tür duyguları çok büyük ve gerekli bir çıplaklıkla önümüze sunuyor, bu durum beni rahatsız etmemekle beraber karakterlerin başlangıçtaki saflığı ve biraz da utangaçlığı ile birleşince ortaya iyi işlenmiş sahneler çıkıyor. Çizimler de aradaki etkileşimin özünde olduğu gibi berrak bir şekilde bize iletilmesinde büyük bir aracı rolü oynuyor.

Akagami no Shirayukihime

Hikaye anlatışı ve olaylar sanki bir masalmış gibi ilerliyor. Zaten animenin isminde bile bu hava var. Türkçeye çevirdiğimizde ” Kızıl Saçlı Pamuk Prenses ” anlamına gelen isim oldukça oturaklı ve başarılı bir seçim oluyor. Gerçekçiliği ile sizi bunaltabilen yapımlardan sıkıldığınızda size kesin bir kaçış kapısı olabilecek derecede masalsı bir anime desem pek bir yanlışlık yapmam sanırım. Bu yönü sayesinde küçük sürükleyici bir maceraya sokacak olan Akagami no Shirayukihime size kolayca önerebileceğim bir yapım.

Okuyanların arasında olduğunu bildiğim romantik grubun oldukça severek izleyeceğini düşündüğüm Akagami no Shirayukihime incelememi burada sonlandırıyorum. Umarım hoşunuza gitmiştir ve yakın zamanda izlersiniz.

Yeni yılın getirdiği güzellik ve ferahlık hissi üzerinizde olsun. Önümüzdeki 365 sayfalık bomboş kitabı umarım en güzel ve hatırlamaya değer anılarınız ile doldurursunuz. Her şey gönlünüzce gerçekleşsin, kendinizi yormayın. Kalın sağlıcakla.

-KlopX

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir